fbpx

Stensdal Group udvider porteføljen med knapt 7.000 m2 flerbrugerejendom i Farum

Stensdal Group overtog 1. marts en markant kontorejendom på 6.780 m2 beliggende Hørmarken 2 i Farum. Ved købet var ejendommen ca. 40% udlejet, og allerede inden overtagelsen havde Stensdal Group lukket en lejeaftale på 2.608 m² med en lejer, der flytter ind senere på året – når lejemålet er renoveret i den særlige Stensdal-stil.

Ejendommen Hørmarken 2, Farum er opført i 1987 og blev i 2009 tilbygget og gennemrenoveret, så den i dag fremstår som en indbydende, moderne ejendom med masser af gode faciliteter til lejerne.

Overtagelsesdagen var kun få timer gammel, da Stensdal Groups håndværkere klokken syv om morgenen den 1. marts rykkede ind. Et ledigt lejemål i stueetagen og på 1. sal skal renoveres i den kendte Stensdal-stil for senere på året at stå klar til en ny lejer, som allerede har skrevet under.

Lejeren, der offentliggøres senere, har købt ind i den særlige stil med glasvægge, trægulve og energibesparende LED-belysning.

Hos Stensdal Group er der stor tilfredshed med, at det blev netop denne markante ejendom, der nu kom ind i porteføljen, som i forvejen består af 8.814 m2 beliggende på Hvedemarken i samme erhvervsområde. Faktisk kun få hundrede meter væk.

”Ejendommen har arkitektoniske kvaliteter og en attraktiv beliggenhed, hvilket gør at den passer særdeles godt ind i vores øvrige portefølje af kontorejendomme”, siger Søren Stensdal.

Udsigt over erhvervsområdet fra ejendommens tagterrasse, der har udgang fra kantinen til glæde for alle lejerne.

Ejendommen er formidlet af Cushman & Wakefield RED, som også har formidlet kontakten til den nye lejer, der nu er indgået lejeaftale med.

Der er stadig et lejemål på 1.100 m2 ledigt i ejendommen, som Stensdal Group forventer hurtigt finder nye lejere.

Med nyerhvervelsen vokser Stensdal Groups portefølje af erhvervsejendomme til ca. 130.000 m².

Om Stensdal Group:

Stensdal Group A/S har i mere end 30 år udviklet og investeret i fast ejendom. Vi ejer og udlejer en portefølje på over 130.000 kontor- og logistikejendomme i Storkøbenhavn og udvikler ejendomsprojekter inden for både bolig og erhverv. Lige nu er vores største projekter udviklingen af Favrhøj, 40.000 m² bolig i den nye bydel Favrholm syd for Hillerød og Ammendrup Park, et nyt boligkvarter på 200.000 m² naturskøn grund i den sydlige del af Helsinge. Endelig investerer vi i en række virksomheder i andre brancher.

3. marts, 2022